Výlety za architekturou

Společně s cestovní kanceláří JL tourist pana Kopunce jsem ve spolupráci s Marcelou Bendákovou vždy během června posledních několika let připravil autobusový zájezd po moderní architektuře.2019 – Výlet do katalánské metropole Barcelony, tentokrát letecky. Dnes je to jedno z hlavních center moderní světové architektury. Viděli jsme stavby Antoniho Gaudího - park Güell, Sagradu familiu, paláce Mila a Battlo, ale i stavby José Lluise Serta (Muzeum J. Miróa), Franka Gehryho, Herzoga a de Meurona, Ricarda Bofilla, Richarda Rogerse, Araty Isozakiho, Richarda Meiera nebo repliku slavného německého pavilonu Ludwiga Miese van der Roheho z roku 1929. Nevynechali jsme ani historické památky.Barcelona Barcelona Barcelona
Barcelona Barcelona Barcelona Barcelona

2018 – Výlet do Berlína. Cestou jsme si prohlédli moderní stavby v Drážďanech (Válečné muzeum od Daniela Libeskinda, továrnu na elektrické vozy fy VW a výstavní pavilon Zahy Hadid, dále Semperovu operu ad.). V Berlíně jsme prošli zejména centrum a slavné stavby Ludwiga Miese, Hanse Scharouna, Renza Piana, Franka Gehryho, Le Corbusiera atd. atd. Na cestě zpátky jsme navštívili Einsteinovu věž v Postupimi od Ericha Mendelsohna.Berlín Berlín Berlín
Berlín Berlín Berlín

2017 – Cílem naší cesty byla slavná umělecká kolonie v Darmstadtu od opavského rodáka a čelného představitele vídeňské secese Josepha Marii Olbricha. nejdříve jsme si ale v Plzni prohlédli Brummelův dům a další 4 interiéry Adolfa Loose. Další zastávka byla v Norinberku, kde jsme mj. viděli moderní městskou galerii a výstavní pavilon Zahy Hadid. V Darmstadtu v Hesensku, jsme si pak prohlédli domovní blok Friedensreicha Hundertwassera a především uměleckou kolonii, založenou na přelomu XIX. a XX. století velkovévodou Ernstem Ludwigem.
2016 – Letos v červnu jsme se vypravili do Vídně. Cestou jsme si v Brně prohlédli rekonstruovanou vilu Stiassny od Ernsta Wiesnera. Ve Vídni jme byli u Karl-Marx-Hofu, na Hohe Warte, kde jsou slavné vily Josefa Hoffmanna i dům Jana Kotěry. Navštívili jsme zahradní čtvrť Hietzing s vilami Plečnika, Ohmanna, Loose, viděli císařskou zastávku městské dráhy u Schönbrunnu a areál Wagnerova Steinhofu i jeho vily. Viděli jsme i nový kampus ekonomické univerzity s knihovnou Zahy Hadid.
2015 – Vypravili jsme se na Náchodsko a do polské Vratislavi. Viděli jsme řadu staveb Dušana Jurkoviče v Náchodě a okolí (Peklo, Rezek, Dobrošov, zámek Nové Město nad Metují), Bartoňovu vilu Pavla Janáka a Bartoňův dům Otakara Novotného v Náchodě, ve Vratislavi pak skvělé práce Maxe Berga (Hala století), Hanse Scharouna (pavilon na Werkbundsiedlung Wu-WA 1929), Ericha Mendelsohna, Adolfa Radinga a mnoho dalších.
2014 – Doudenní výlet do Hradce Králové a Pardubic s možností podrobné prohlídky několika staveb. V Hradci, zv. Salon republiky, jsem viděli především nádherné Kotěrovo muzeum, ale také Gočárovy školy, Masarykovo a Ulrichovo náměstí, Ambrožův sbor, Sídliště Labská kotlina arch. Havlíčka a Bartoše i historické centrum nebo moderní univerzitní knihovnu. Pak vlakem do Pardubic, kde jsme navštívili slavné Janákovo krematorium, Machoňovu Passage, prohlédli si rekonstruované secesní Balšánkovo divadlo v znamenitém doprovodu autora rekonstrukce Miroslava Řepy, vily jeho otce - Plečnikova žáka Karla Řepy a mnoho dalšího. Počasí opět ideální.


2013 – Dvoudenní výlet do Liberce a Jablonce. Navštívili jsme mj. liberecké a jablonecké divadlo, Strossovu vilu nebo zahradu Schmelowského vily, Zascheho jablonecké kostely, Liebiegovo město v Liberci a první české krematorium… Takže jsme viděli krásnou architekturu Sudet, kde projektovali architekti němečtí, čeští i vídeňští a kde ještě něco přetrvalo z lesku těchto kdysi velmi úspěšných průmyslových center monarchie.
2012 – Třetí cesta – opět rozšířený víkend – nás zavedla do tří metropolí: Ostravy, Olomouce a Brna. Navštívili jsme např. důl Michal, radniční věž nebo Vítkovice i městské centrum v Ostravě, centrum Olomouce s vilou Primavesi a muzei v Olomouci nebo Jurkovičovu a Tugendhatovu vilu a Výstaviště v Brně.
2011 – Tentokrát prodloužený víkend a návštěva menších slezských a moravských měst a jejich architektury XX. století. Byli jsme v Jeseníku, Bruntále, Vrbně, Opavě, Příboře, Radhošti, Holešově, Hostýně, Zlíně, Brtnici… a viděli stavby Josefa Hoffmanna, Leopolda Bauera, Dušana Jurkoviče, Bohuslava Fuchse, bratří Lubomíra a Čestmíra Šlapetových, zlínských projektantů Vladimíra Karfíka, Františka Lydie Gahury ad.
2010 – Vyrazili jsme na týden na Slovensko za architekturou Dušana Jurkoviče, Emila Belluše a mnoha dalších, též českých projektantů. Navštívili jsme např. Skalici, Piešťany, Trenčanské Teplice, Žilinu, Novou Dubnici, Masarykovu letní rezidenci v Bystričce, Martin, Vysoké Tatry, Košice, podnikli jsme výlet do polské Haliče a hledali Jurkovičovy vojenské hřbitovy z první světové války, zajeli i do Užhorodu na Podkarpatské Rusi (dnes Ukrajina), abychom viděli stavby českých architektů tam, dále jsme byli v Banské Bystrici, Sliači nebo Bratislavě.


Jan Lukeš, 2012-2021