Aktuální informace


V rámci cyklu Osudy na stanici Českého rozhlasu Vltava vysílali od pondělí 22. do pátku 26. ledna vždy od 11:30 do 12:00 mé vzpomínky na dětství, mládí, studia, práci v archívu architektury na Pražském hradě a další aktivity.

Další přednášky zima jaro 2024:

Galerie B. Rejta Louny 1. února od 18 hod.: Architekt Otakar Novotný (1880-1959)

Grand Café Orient v domě U Černé Matky Boží, čtvrtek 29. února od 19 hod.: Architekt Pavel Janák (1882-1956)

Salon v Čechově ulici v Praze 7 (roh Keramické ul.) 4. dubna od 19 hod.: Newyorské mrakodrapy I

Galerie umění Karlovy Vary 7. června od 19 hod.: Architekt Vladimír Karfík (1901-1996)

Přenášky v břevnovském Kaštanu leden - červen 2024

Centrum UNIJAZZu Kaštan v Břevnově zpravidla první úterý v měsíci od 18:30 hodin (www.kastan.cz)

16. 1. Architekt a památkář Karel Pecánek (1886-1944).. Významný projektant, jehož nejznámějším dílem je funkcionalistická dostavby Španělské synagogy v Praze.

6. 2. Architekt Vladimír Karfík (1901-1996). Slavný český architekt, který pracoval v ateliérech Le Corbusiera i Franka Lloyda Wrighta a pak byl šéfprojektantem Baťovy firmy ve Zlíně, kde navrhl slavný Baťův mrakodrap.

5. 3. Architekt a vizionář Jaromír Krejcar (1895-1949). Kotěrův žák, člen Devětsilu, projektant paláce Olympic nebo slavného československého pavilonu v Paříži 1937.

2. 4. Architekt Karel Kotas (1894-1973). Kotěrův žák, skvělý projektant paláců a vil v Praze, Brně a Ostravě.

7. 5. Stavitel Vácslav Havel (1861-1921). Stavitel paláce Lucerna a řady pozoruhodných secesních domů, vč. domu U Dvou tisíc.

4. 6. Profesoři německé techniky v Praze. Friedrich Kick, Theodor Bach, Karl Járay, Arthur Payr, Friedrich Lehmann, Zdenko Kral ad. Aneb od secese k funkcionalismu opomíjených mistrů.

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu: Přednášky leden - květen 2024

Zpravidla každý druhý čtvrtek v měsíci od 17 hodin.

Vstupenky nutno předem objednat zde: Přednášky - Kultura na Hradě. Vstup do přednáškové síně od Zlaté uličky.

11. 1. Jan Kotěra (1871-1923), přítel TGM a zakladatel české moderní architektury I - secesní tvorba 1897-1905.

8. 2. Jan Kotěra (1871-1923), přítel TGM a zakladatel české moderní architektury II - moderna 1905-1912.

14. 3. Jan Kotěra (1871-1923), přítel TGM a zakladatel české moderní architektury III - moderní klasicismus 1912-1923.

11. 4. Nejvýznamnější žáci Jana Kotěry z Umprum a AVU.

9. 5. Rudolf Stockar (1886-1957), architekt secese, moderny, kubismu, art deco i funkcionalismu, mj. autor kubistického pokoje Jana Masaryka na Pražském hradě.

Přednášky v průběhu roku 2024 v Infocentru Prahy 3, Milešovská 1 (roh náměstí Jiřího z Poděbrad)

Vždy úterky od 18 hodin

Cyklus Významní architekti se vztahem k Praze-Vinohradům, resp. Žižkovu

23. 1. Bohumír Kozák (1885-1978), mj. autor Telefonní a telegrafní ústředny na Žižkově a také mnoha budov ve stylu secese, moderny, art deco a funkcionalismu.

18. 4. Kamil Roškot (1886-1945), skvělý architekt a malíř, autor hrobky českých králů, divadla v Ústí nad Orlicí, ale také činžovních a rodinných domů na Žižkově a Vinohradech.

24. 9. Emil Králíček (1877-1930), autor kubistické lucerny na Jungmannově náměstí, domu Diamant a také např. kubistického interiéru Betlémské kaple na Žižkově.

26. 11. Ladislav Machoň (1888-1973), autor vily bří Čapkových na Vinohradech a řady dalších významných staveb v Praze nebo Pardubicích.

Koukám, že mi Nancy Pelosi dělá ve Washingtonu, D. C. reklamu na knížku Václav Havel's Prague 😊.

Rozhovor s Lindou Bartošovou v pořadu Spotlight na Aktuálně.cz nejen o Pražském hradě, ale také dalších pražských stavbách a traumatech.

V pořadu ČRo2 Sříbrný vítr jsem si trochu zavzpomínal.

Spolu s Pavlem Hrochem a nakladatelstvím Argo srdečně zvu na křest naší nové knihy Pražské stavby Jiřího Justicha, Richarda Klenky a Josefa Kovařoviče 1898-1916 z edice Skrytá krása detailu (info viz níže). Knihu pokřtí architekt David Vávra ve středu 8. února v 18 hodin v knihkupectví a kavárně Božská lahvice v Bílkově ulici 6 v Praze 1 - Josefově. Dům projektoval jeden z protagoniostů knihy Josef Kovařovič.

Reportáž ze křtu si můžete prohlédnout na stránkách iDNES.cz

Tip na vánoční dárek

Právě vychází v Argu druhá kniha Pražské stavby Jiřího Justicha, Richarda Klenky a Josefa Kovařoviče 1898-1916 ze série Skrytá krása detailu, která představí pražské domy a zejména jejich unikátní secesní výzdobu v podání tří dnes už zapomenutých architektů. Velkoformátová kniha obsahuje stovky barevných i černobílých fotografií Pavla Hrocha, podrobné informace o architektech i jejich domech a slovníček výtvarníků. Grafická úprava je dílem Jany Vahalíkové.

Na Českém rozhlase Vltava odvysílali v rámci pořadu Vizitka mé vzpomínky a postřehy. Záznam je zde.

11. února vychází v Nakladatelství Lidové noviny další - v pořadí už sedmý - svazek Psích vycházek po moderní architektuře Prahy, tentokrát věnovaný čtvrti Karlín. Seznámíme se se stavbami a jejich autory celé čtvrti od barokní Invalidovny až po to, co se dnes staví. V knížce jsou opět desítky barevných fotek Oty Palána a Pavla Hrocha, desítky map s vyznačenými stavbami, slovníček architektonických slohů a stylů a rejstřík. Knížka má přes 200 stran, malý formát do kapsy a pevnou vazbu. Grafická úprava Michaela Blažejová.

110. výročí otevření Obecního domu v Praze jsme věnovali pořad v ráci cyklu Leonardo Plus ČRo Plus - odkaz zde: https://www.mujrozhlas.cz/leonardo-plus/obecni-dum-klenot-secese-slavi-v-lednu-110-narozeniny

Koncem září vychází v nakladatelství Argo velkoformátová kniha Pražské stavby Osvalda Polívky 1891-1922, kterou jsme připravili s fotografem Pavlem Hrochem jako první publikaci nové edice Skrytá krása detailu. Na stovkách černobílých i barevných fotografiích přiblíží unikátní a milovníku architektury často skrytou dekorativní výzdobu řady pražských staveb - od těch všeobecně známých, jako je Obecní dům nebo Nová radnice, až po ty dosud neobjevené, jako jsou Polívkovy víceméně anonymní práce pro různé pražské stavitele. Je to přehlídka nejrůznějších bizarností, ale také obrovské fantasie autora a jeho spolupracujících výtvarníků. Nechybí soupis staveb, popis vybraných objektů nebo slovníček umělců. Grafická úprava je dílem Jany Vahalíkové.

Se synem Honzou jsme doplnili v rubrice Rodiče (tlačítko vpravo nahoře) asi 80 prací mé mámy - sochařky J. Lukešové a také další ukázky volné tvorby táty - tedy sochaře V. Kýna.

Nakladatelství Kant ve spolupráci se SAR v březnu 2021 vydalo knížku o moderních koncertních sálech světa 20+1. Nejzajímavější koncertní stavby světa jako inspirace pro Prahu. Spoluautorem je architekt Josef Pleskot. Na 180 stranách velkého formátu jsou snímky řady podmanivých současných budov a podrobné informace o nich a jejich autorech. Nechybí kapitola o připravované Vltavské filharmonii v Praze a rozhovory s deseti předními představiteli naší hudební scény.

Na havelchannel.cz najdete besedu o osudech pomníků v Čechách Pomníky a politika, které se zúčastnili také historici Zdeněk Hojda a Petr Blažek, besedu řídí Jan Samohýl. Pořádalo Muzeum paměti XX. století a Knihovna Václava Havla.

Mizející Praha
Spolu s redaktorem Ivo Helikarem jsme připravili seriál klipů pro iDNES tv, který se zabývá poničenými a ohroženými nemovitými kulturními památkami moderní architektury na území Prahy. Seriál Mizející Praha bude mít celkem 30 dílů. Ty dosud odvysílané najdete zde: www.idnes.cz/praha/zpravy/serial-mizejici-praha.K526020

Psí vycházka, ta letos první, se v komorní rouškové podobě uskuteční v sobotu 10. října, půjdeme se podívat na práce pražských židovských architektů Reinera, bratří Kohnů, Mühlsteina a Fürtha nebo Rosenberga v oblasti Holešovic-Buben (další vycházka v listopadu pak na téma naváže). Sraz před Památníkem ticha (Bubenské nádraží, cca 5 minut pěšky od stanice Vltavská při Bubenské ulici) u plastiky Aleše Veselého (kolej mířící do nebe) v 10 hodin. Navštívíme i býv. bubenskou synagogu (připraveno ve spolupráci s Památníkem ticha).

Na toto téma jsem pro Český rozhlas Plus - Leonardo připravil také rozhlasovou procházku s redaktorkou Markétou Ševčíkovou: viz zde: https://plus.rozhlas.cz/jak-mezivalecni-zidovsti-architekti-ovlivnili-podobu-prahy-8324343
2. díl viz zde: https://plus.rozhlas.cz/jak-ovlivnili-prahu-zacatku-minuleho-stoleti-zidovsti-architekti-8372123

13. října vychází v Nakladatelství Lidové noviny třetí svazek mých článků pro sobotní přílohu LN Orientace Stavby a architekti 3. Ojekty a osobnosti známé i zapomenuté (320 stran, řada fotografií). Knížku si je možno objednat zde: https://www.nln.cz/knihy/stavby-architekti-3-objekty-osobnosti-zname-i-zapomenute-pohledem-zdenka-lukese/

 

Humor proti totalitě je název televizního seriálu, který jsem připravil spolu s redaktorem Ivo Helikarem pro iDnes tv - viz zde: https://tv.idnes.cz/porady/humor-proti-totalite.K913045

 

Pro TV architect připravuji už tři roky seriál o zajímavých stavbách moderní architektury, který má v únoru 2020 již přes padesát dílů.

A pro TV architect taky dělám seriál rozhovorů s výraznými osobnostmi naší současné architektonické scény, ke stejnému datu už jich máme na dvě desítky, viz zde:

TV architekt
 

Knížku Psí vycházky 6 - Bubenečský Montmartre, která vyšla 29. 11., představíme spolu s jejím vydavatelem - nakladatelstvím NLN v úterý 10. prosince v 17:30 v našem oblíbeném podniku Vegtrál na rohu Čechovy a Keramické ulice v Praze 7 - Bubenči. Zahraje Vladimír Mišík a v prodeji tam budou i další knížky, které jsem vydal v NLN. Srdečně zvu i na Psí vycházku po stavbách této oblasti, která se koná v sobotu 14. prosince od 10 hodin, sraz u Vegtrálu, kde bude opět možno si knížky zakoupit.

 

Na přelomu listopadu a prosince vychází v Nakladatelství Lidové noviny 6. svazek Psích vycházek, tentokrát na téma Bubenečský Motmartre. Představí architekturu oblasti kolem budovy AVU, kde se nacházelo také mnoha ateliérů výtvarníků. Protože se jedná o lokalitu, kde jsem se narodil, nechybějí ani vzpomínky na rázovité postavy této převážně secesní enklávy, na jejíž výstavbě se podíleli slavní architekti, jako Václav Roštlapil, Antonín Balšánek, Jan Kotěra, Josef Gočár, Kamil Roškot, Ladislav Machoň, Josef Havlíček, Jan Gillar a mnozí další. Doprovází mapy a fotografie Oty Palána a Pavla Hrocha.

 

Nakladatelství Paseka vydává 23. ledna 2019 anglického průvodce po moderní pražské architektuře Prague Modern 1850-2000. Přes dvě stovky staveb v jednom svazku na fotografiích Pavla Hrocha. Vhodný dárek pro Vaše zahraniční hosty.

 
 
 

Srdečně s Alanem Pajerem a Tomášem Olivou zveme na výstavu Pražský hrad od TGM k Václavu Havlovi, která se koná v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1. Pořádají Ars metropolis a MČ Praha 1. Zahájení 3. 7. v 18 hodin.

2x pro vaše zahraniční přátele:

V květnu 2018 vychází v německém nakladatelství DOM Publishers v edici průvodců po evropských městech knížka Architekturführer Prag. Bauten und Projekte 1900-2000, jež je zkrácenou německou verzí čtyř průvodců z Paseky. Barevné fotografie Pavla Hrocha a mapy.

Současně vydala Knihovna VH anglickou verzi průvodce o stavbách, spojených s životem Václava Havla pod názvem Václav Havel´s Prague.

Od roku 2004 vedu kurs Historie architektury na pražské pobočce New York University (studenti NYU, která sídlí na Washington Square na Manhattanu, si mohou v Praze nebo v dalších 15 filiálkách své alma mater zapsat jeden semestr, který se jím započítává do studia). Loni natočili studenti s mými kolegy kantory vtipný a svižný klip o škole a potažmo Praze, který mi připadá mnohem lepší propagací metrople než kdovíjaké reklamní spoty Česka, a přitom byl pořízen velmi levně. Ostatně, podívejte se sami.

https://www.nyu.edu/prague/student-life.html

Vznikla nová internetová televize TV Architect (www.tvarchitect.com). Na jejich webu mj. najdete náš nový seriál, věnovaný zajímavým stavbám moderní architektury (zatím) v Praze. Je to pokus, podívat se na architekturu trochu dynamičtěji, než jak to umožňují klasické fotografie.

TV architekt
 

Těsně před Vánoci vychází knížka Architekt Vladimír Karfík vypráví, s rozhovorem, který jsem kdysi pořídil s tímto legendárním architektem. Vzpomíná v něm na svá studia, spolupráci s Le Corbusierem, práce ve studiu Franka Lloyda Wrighta v Taliesinu a léta strávená u Bati ve Zlíně, kde mj. postavil slavný Baťův mrakodrap. Doprovází řada unikátních archívních fotografií. Vydalo NTM. K dostání by mělo být v muzeushopu Národního technického muzea na Letné.

 

V poslední listopadové dekádě vychází v nakladatelství Paseka další - už pátá -kniha ze série architektonických průvodců po Praze – tentokrát zaměřená na stavby z druhé poloviny XIX. století (a to opět nejen ty notoricky známé). Jmenuje se Praha na prahu moderny, má 272 stran a na 160 hesel, nechybí mapy nebo slovníček architektů. obrázky jsou opět dílem fotografa Pavla Hrocha, grafická úprava Jiří Novák, mapy Miroslav Kloss.

 
 

Nakladatelství Foibos ve spolupráci s SPH a MČ Praha 6 vydávají knížku, mapující práce Plečnikových pokračovatelů na Hradě Otto Rothmayera, Pavla Janáka a Jaroslava Fragnera (+ několika dalších). Fotografie Jan Gloc, grafická úprava Ondřej Grygar. Knížku je možno do konce září zakoupit i na stejnojmenné výstavě pod Plečnikovou vyhlídkou zahrady Na Valech Pražského hradu.

 

V Architektonickém archívu v Dublinu probíhá naše výstava Český architektonický kubismus. Připravil Irish Architectural Archive, České velvyslanectví v Dublinu a Galerie J. Fragnera.

Srdečně zvu na výstavu Praha Václava Havla v zahradě Werichovy vily na Kampě, která se koná od soboty 16. září do soboty 30. září 2017. Pořádá Ars Metropolis ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a MČ Praha 1.

 

V rámci výstavy se konají ve Werichově vile dvě přednášky:

  • Pondělí 18. září od 20 hodin: Pražský hrad od Masaryka po Havla – budování Pražského hradu v průběhu XX. století
  • Neděle 24. září od 20 hodin: Praha Václava Havla – Stavby a místa spojená s životem dramatika, disidenta a prezidenta

Od pátku 30. června až do konce září 2017 se v prostoru pod Plečnikovou vyhlídkou Pražského hradu koná malá výstava, připomínající hradní tvorbu následníků Jožeho Plečnika - tedy architektů Otto Rothmayera, Pavla Janáka a Jaroslava Fragnera. Pořádá Foibos ve spolupráci s SPH. Otevřeno denně od 10 do 18 hodin, vstup do zahrady Na Valech Býčím schodištěm ze III. nádvoří nebo z Opyše. Srdečně zvu.

 

22. června 2017 jsme v příčné lodi anglikánského kostela St. Johna v londýnském Kensingtonu otevřeli naši výstavu Český architektonický kubismus (pořadatelé GJF a Czech National Trust). Součástí zahájení byla i přednáška.

V budově ctihodné Asociace amerických architektů (AIA) na New York Ave. ve Washingtonu D. C. jsme 4. června zahájili ve spolupráci s Galerií Jaroslava Fragnera a Velvyslanectvím České republiky výstavu Prague Functionalism. Tradition and Contemporary Echoes. Součástí zahájení byla i přednáška o české architektuře XX. století.

Tak jako každý rok i letos na začátku června (prodloužený víkend 1. až 4. 6.) pořádáme s cestovní kanceláří JL turist autokarový zájezd po moderní architektuře (minulé zájezdy viz zde). Tentokrát pojedeme do Darmstadtu prohlédnout si unikátní uměleckou kolonii, vytvořenou opavským rodákem a čelným představitelem vídeňské secese Josephem Mariou Olbrichem v letech 1901-1908 pro hesenského velkovévodu (památka UNESCO). Cestou si prohlédneme rekonstruované Loosovy interiéry v Plzni a moderní architekturu v Norimberku (např. Zaha Hadid). Zatím jsou ještě volná místa, podrobnosti zájezdu zde: http://jlturist.sweb.cz/Německo.htm.

 

Spolu s kolegy z Lublaně a Vídně jsme v madridském centru architektury COAM otevřeli 7. března 2017 výstavu o letošním jubilantovi Jožem Plečnikovi. Expozici připravilo České centrum a slovinské velvyslanectví a Rakouské kulturní fórum v Madridu, součástí akce byla i konference.

 


  16. března 2017 vychází v Nakladatelství NLN druhá knížka článků Stavby a architekti 2/Doma i v cizině. Křest bude v sobotu 25. března v 10 hodin v artdecové kavárně Archa Barista v Gočárově Legiobance, na Poříčí 24. Následovat bude první letošní jarní Psí vycházka po okolí.

 
 
 

Václav Havel by se 5. října dožil 80. let. V magazínu Pátek LN oslovili jeho přátele a známé s prosbou o reakci. Tady je můj příspěvek:

Proč jsme měli rádi Václava Havla

Havla jsem si já i mí kolegové, kteří s ním měli možnost spolupracovat, vážil nejen pro jeho osobní statečnost, s níž vzdoroval totalitnímu režimu bez ohledu na neustálé pronásledování, špiclování, omezování osobní svobody a šikanu. Poznali jsme ho také jako laskavého člověka, který jednal lidsky, vystupoval skromně, tedy tak, jak byl zvyklý v době, kdy nebyl prezidentem. Nikdy se také nepřetvařoval, říkal vždy to, co si skutečně myslel, jakýkoli populismus mu byl cizí. Při řadě jednání jsem mnohokrát zažil, že nejdříve nechal mluvit ostatní, poslouchal je a do děje vstoupil až v závěru, kdy pokládal věcné dotazy. Nikdy nebyl arogantní, nepředváděl se, neponižoval ostatní. Nikdy nikoho nepřekřikoval, v dotazech byl zvídavý, věcný, ale nikdy ironický. Měl specifický smysl pro humor, kterým dovedl dokonale odbourat napětí nebo nervozitu, a nebál se dělat legraci sám ze sebe. Pravda, někdy byl dost neústupný a nebylo snadné ho přesvědčit, pokud ale byly argumenty pádné, ustoupil ze svého stanoviska. Mluvil normálně, neoslňoval intelektuálními exhibicemi, ale nikdy nebyl vulgární. S každým mluvil jako se sobě rovným, neměl rád servilitu, ale někdy byl v odhadu lidí trochu naivní. Tady hrála významnou roli jeho první žena Olga, která dokázala dokonale poznat, co je ze strany Havlových partnerů upřímné a co je jen kalkul. Zkrátka pokud byl Havel ještě zdravý, byl skvělým společníkem, s nímž se člověk nenudil, a především měl mnoho důvodů, aby si ho vážil.

Zdeněk Lukeš
Pátek LN, č. 39/2016

Právě vyšly Psí vycházky 5 - fenomén Vinohradská třída. Knížka, věnovaná jediné pražské ulici, ale zato pěkně dlouhé, má 175 stran, řadu barevných fotografií Oty Palána a Pavla Hrocha, mapy atd. Grafická úprava Michaela Blažejová. Vydalo Nakladatelství Lidové noviny, ISBN 978-80-7422-534-5. Křest knížky se odehraje v září (přesné datum sdělím) v novém knihkupectví NLN na náměstí Jiřího z Poděbrad 5, což je shodou okolností na trase knižního putování. Bude spojeno s kratší Psí vycházkou.

 
 

Právě vyšla knížka Praha Václava Havla, která přibližuje 70 míst míst spjatých s životem VH v Praze - od staveb, které vytvořili jeho děd a otec, přes ta, kde žil, stýkal se s přáteli, pracoval, ale také byl vězněn, dále Pražský hrad v jeho éře atd. Doprovázeno mnoha fotografiemi jednak těch staveb od Pavla Hrocha, jednak dokumentujících jeho vztah k nim (P. Škácha, O. Němec, A. Pajer a mnozí další; často jde o dosud nepublikované Havlovy fotografie). Dále obsahuje jeho stručný životopis, mapy, soupis architektů, rejstřík ad. Předmluva Michael Žantovský, vydala Knihovna Václava Havla v grafické úpravě Karla Halouna a Luďka Kubíka.

 

Naše výstava Pražský architektonický kubismus teď kotví až ve vzdálené filipínské Manile.

Se synem Honzou jsme doplnili rubriku Rodiče o tátovy práce pro děti a nějaké další obrázky - viz zde.

 

Ve výstavním sálu Fakulty architektury University of Texas v Austinu jsme 12. října s prof. Chrisem Longem a výtvarníkem Jiří Příhodou zahájili výstavu Pražský funkcionalismus.

 

V nakladatelství Paseka právě vychází Praha moderní IV - další z řady průvodců, tentokrát o stavbách z období 1950-2000. Spoluautorem je Petr Kratochvíl, fotografie jsou opět od Pavla Hrocha.

 
 

V pražské Pasáži Rokoko, v jednom ze tří tzv. Šupichových domů, které tvoří nároží Václavského náměstí a Štěpánské ulice, jsme s majiteli sourozenci Milnerovými a fotografkou Ester Havlovou připravili výstavu, věnovanou této skvělé architektuře, dokončené právě před 100 lety. Domy navrhl v pozdně secesním stylu Emil Králíček a postavil Matěj Blecha, investorem byl známý advokát Josef Šupich. Současně vychází i knížka Šupichovy domy a pasáž Rokoko s českými i anglickými texty.

 

K 75. výročí úmrtí architekta Josefa Gočára, jedné z klíčových osobností české kultury XX. století, vychází po pěti letech dotisk velké monografie, která byla tehdy rychle rozebrána, nyní je tedy možnost si ji koupit. Vydává Titanic.

 

Současně Titanic ve spolupráci S Kubistou připravil knížku o jedné z nejvýznamnějších Gočárových staveb - Legiobance v pražské ulici Na Poříčí. V tamní kavárně Archa – Barista si ji také můžete zakoupit.

 
 

11. června vychází v Nakladatelství Lidové noviny čtvrtý díl Psích vycházek po moderní architektuře Prahy, věnovaný tentokrát části Nového Města. Trasa vede od Senovážného náměstí Jindřišskou ulicí do Vodičkovy a končí na Karlově náměstí. Knížku opět doprovázejí barevné fotografie Oty Palána a Pavla Hrocha a četné mapy, grafika Michaela Blažejová, 168 stran.

 

Ve čtvrtek 16. dubna v 18 hodin jsme zahájili výstavu Český architektonický kubismus na škole OTH v Regensburgu.

 

12. února 2015 v 18 hodin jsme s Jiřím Příhodou otevřeli v prestižní newyorské galerii Architecture Center na La Guardia Place výstavu Prague Functionalism and its Contemporary Echoes, připravenou ve spolupráci s AIA, GJF a Českým centrem v NYC. Foto Susanna Halsey

 

NOVINKA: Spolu se synem Honzou jsme připravili novou rubriku RODIČE, k níž se dostanete kliknutím na záložku vpravo nahoře. Představujeme v ní ukázky díla mých rodičů akad. sochařů Jaroslavy Lukešové a Vladimíra Kýna.

 

Na konci října vyjde v nakladatelství Paseka třetí díl Prahy moderní, tedy průvodce po známé i neznámé architektuře naší metropole, opět doprovázený fotografiemi Pavla Hrocha. Představí na 240 staveb z období 1900-1950 na pravém vltavském břehu (vyjma centrální části, která se objevila už v prvním dílu). Součástí knihy je i soubor podrobných map s lokací jednotlivých staveb, slovníček architektů i rejstřík jmen ze všech tří dílů Prahy moderní. Objednávky můžete směřovat na distributora knihy: http://www.kosmas.cz/knihy/199000/praha-moderni-3.-dil/.

 
 

7. května vyšel v Nakladatelství Lidové noviny 3. svazek Psích vycházek po moderní architektuře Prahy, věnovaný tentokráte pravému vltavskému břehu od Těšnova po vyšehradský tunel.

 
 

18. dubna jsem z rukou paní velvyslankyně Smiljany Knez převzal slovinské státní vyznamenání Medaile za zásluhy za propagaci slovinské kultury, které mi udělil prezident Borut Pahor. Foto M. Kaufman

 

Nakladatelství Paseka vydalo na konci října druhý díl průvodce po architektuře metropole let 1900-1950 Praha moderní II. Po dílu, který představil stavby v historickém jádru jde tentokrát o ty, které vznikly ve čtvrtích na levém vltavském břehu, jako jsou Holešovice-Bubny, Smíchov, Hlubočepy, Břevnov, Střešovice, Dejvice, Bubeneč a další. Fotky jsou opět dílem Pavla Hrocha. Knížky Praha moderní I a II je možno si objednat na této adrese.

 
 

Naše výstava o pražském funkcionalismu po zastávkách v Haarlemu, Eidhovenu a Mnichově zakotvila na TU v Regensburgu (do 15. 4.).


Nové knížky je možné si objednat na stránkách Nakladatelství Lidové noviny

 


Jan Lukeš, 2012-2023